Studia podyplomowe pn. Druk 3D w przemyśle i edukacji mają na celu zapoznanie słuchaczy z metodami przyrostowymi stosowanymi obecnie w praktyce przemysłowej, w procesie kształcenia i edukacji a także w indywidualnych zastosowaniach domowych.
Proces kształcenia obejmuje kompleksowy zakres realizacji procesów szybkiego prototypowania i druku 3D począwszy od opracowania modelu numerycznego
z zastosowaniem oprogramowania 3D-CAD obejmującego złożony proces tworzenia/generowania, przetwarzania, analizy i weryfikacji danych CAD/STL/RP, poprzez przygotowanie procedury wytwarzania/druku 3D skończywszy na operacjach post-procesowych.
W zakresie programowym planowane jest również zapoznanie słuchaczy z doborem materiałów modelowych i eksploatacyjnych przeznaczonych do wytwarzania wyrobów metodami przyrostowymi, badaniem/analizą elementów wytwarzanych w procesie druku 3D oraz zastosowaniem technik przyrostowych do wykonywania narzędzi technologicznych. Przedstawione zostaną również zagadnienia eksploatacyjne związane z użytkowaniem drukarek 3D a także kryteria doboru urządzeń przyrostowych do określonych zastosowań – wyznaczenie możliwego obszaru aplikacji poszczególnych technik addytywnych.